• CALMS SERTİFİKA EĞİTİMİ: Kekeleyen Okul Çağı Çocuklarının Bilişsel, ...
CALMS SERTİFİKA EĞİTİMİ: Kekeleyen Okul Çağı Çocuklarının Bilişsel, ...
Ürün Kodu : OnEdu-43       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
1,539.46 TL   +Kdv

 

Bilişsel, Duygusal, Dilsel, Motor ve Sosyal (CALMS) değerlendirme süreci, kekemelik değerlendirmesi bağlamında klinisyenlere “yol göstermek” amacıyla geliştirilmiştir. Kekeleyen çocuklarla deneyimleri sınırlı olan klinisyenlere, kekemeliğin adım adım değerlendirmesinin nasıl yapılacağı konusunda yardımcı olmak amacını taşımaktadır. CALMS, değerlendirmeyi daha doğru yapabilmek için özellikle geliştirilmiş çok-faktörlü bir kekemelik modeli üzerinde temellendirilmiştir. Kekemelik tanısı koymaktan daha çok, herhangi bir anda kekemelik üzerinde belirleyici etkisi olan mevcut koşulları odak noktasına alır. Bu anlamda CALMS, çocuğun performansını kekeleyen diğer çocuklarla ya da konuşmasında akıcılık sorunu olmayan çocuklarla karşılaştırmaz, çocuğu kendi özgün koşulları içerisinde değerlendirir.

 

Bir değerlendirme aracı olarak CALMS, tek başına kullanılabileceği gibi diğer standart testleri desteklemek için de tercih edilebilir. CALMS’un amacı genelde kekemelik değerlendirmeleriyle bağlantılı olduğu düşünülen verileri geniş bir yelpaze içerisinde ele almaktır. Bu çalıştay içerisinde, 23 maddeden oluşan değerlendirme aracının nasıl kullanılması gerektiğinin yanı sıra CALMS değerlendirme verilerinden örnekler de paylaşılacaktır. Veri toplama sürecinin ardından, her bir çocuk için bireysel olarak performans profilleri geliştirilir. Bu profil aracılığıyla da klinisyen, hangi unsurların birincil hangilerinin ikincil terapi amacı olarak belirlenmesi gerektiğine karar verir.

 

Bu çalıştayda, ayrıca, CALMS’un beş alanının bütünlükçü bir yaklaşımla ele alınmasına ve kekemelik terapilerinin nasıl çok-boyutlu bir anlayışla planlanabileceğine dair önerilere de yer verilecektir. Çeşitli CALMS öğelerinin belli bir terapi etkinliğiyle nasıl birleştirilebileceğinin gösterilmesi ve ilgili örneklerin tartışılması da bu çalıştayın amaçları arasındadır. Eğitmen ve katılımcılar arasında gerçekleşecek olan anlatı yöntemi ve canlandırma etkinlikleriyle belli başlı terapi etkinliklerine dair örnekler paylaşılacaktır. Dahası, eğitim boyunca, katılımcılar hali hazırda birlikte çalışmakta oldukları vakalarına ilişkin sorularını paylaşma ve tartışma olanakları da bulacaklardır.

 

 

Öğrenme Çıktıları:

 

Bu çalıştayın sonunda katılımcılar;

 

 • CALMS kekemelik Modelinin temelini oluşturan kavramsal çerçeveyi betimleyebilir,
 • CALMS alanlarının her birinin kekemelik açısından önem arz eden boyutlarını anlar,
 • CALMS Değerlendirme süreci içerisindeki 23 maddenin her biri için veri toplar,
 • CALMS Değerlendirme sürecine dayalı geliştirilen terapilerin en temel özelliklerini ayırt eder,
 • Terapi amaçları belirler ve bu amaçlara dair durum değerlendirmesi yapar,
 • Kekemelik hakkında farkındalığı artırmak, kekemelikle ilgili düşünce ve duyguları yeniden yapılandırmak, kekeleme anlarına özgü çaba ve mücadele davranışlarını azaltmak ve terapi kapsamında geliştirilen konuşma becerilerini gerçek konuşma durumlarına aktarmak için farklı yöntemler kullanarak terapi etkinlikleri modeller.

 

                                                                           

         

Prof. Dr. Charles Healey
Nebraska Üniversitesi Özel Eğitim ve İletişim Bozuklukları Fakültesi Konuşma Dili Patolojisi Bölümü
 

           

Özgeçmiş

 

Prof. Charles Healey Nebraska Üniversitesinde, dil ve konuşma bozuklukları alanında bir Emeritus Profesör olarak görev yapmaktadır. 1977 yılından beri üniversitenin Özel Eğitim ve İletişim Bozuklukları bölümünde akademik personel çalışmalarını sürdürmektedir. Kariyeri boyunca, Üniversite Üstün Öğretim Ödülü, Nebraska Dil-Konuşma ve İşitme Derneği Onu Ödülü, Kentucky Üniversitesi Üstün Mezun Ödülü gibi sayısız ödül almış ve ASHA üyesi olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Hali hazırda, ASHA bünyesinde Kurul Onaylı Akıcılık Bozukluğu Uzmanı olarak görev almakta ve Akıcılık Bozuklukları Dergisinde (Journal of Fluency Disorders) editörlük yapmaktadır. Kendisi, akıcılık bozuklukları olan çocuk ve yetişkinlere dair sayısız makale ve kitap bölümünün yazarıdır. Dr.Healey kekeleyen okul çağı çocuklarının değerlendirilmesi ve terapileriyle ilgili çok sayıda çalıştay ve seminerler düzenlemiştir.

 

Eğitim Planı:

 

GÜN 1

20:00-21:00:     CALMS Kekemelik Modeli açısından belirleyici olan kavramlar

 

21:00-21:30:   Her bir CALMS alanının ve bunların değerlendirmeyle ilişkilerinin detaylı şekilde

incelenmesi

 

21:30-21:45:   Ara

 

21:45-23:00:   CALMS değerlendirmesinin her bir maddesinin değerlendirilmesine ilişkin eğitim - BÖLÜM 1

 

GÜN 2

20:00-21:30:    CALMS değerlendirmesinin her bir maddesinin değerlendirilmesine ilişkin eğitim - BÖLÜM 2

 

21:30-21:45:   Ara

 

21:45-23:00:   CALMS değerlendirmesinin her bir maddesinin değerlendirilmesine ilişkin eğitim - BÖLÜM 3

 

GÜN 3

 

20:00-20:30:    Terapi amacı belirleme ve terapi çıktılarının ölçülmesi

 

20:30-21:30:    Her bir CALMS alanı için terapi etkinliği önerileri

 

21:30-21:45:   Ara

 

21:45-22:45:   Her bir CALMS alanı için terapi etkinliği önerileri

 

22:45-23:00:   Son Söz – Soru Cevap Bölümü

 

 

DİKKAT:

 

 1. Bu seminer Profesör E. Charles Healey ve DİLGEM işbirliğiyle organize edilmektedir.
 2. Belgelendirme: Eğitim sonunda katılımcılara UYGULAYICI SERTİFİKASI verilecektir.
 3. Eğitim Dili: Eğitim dili İngilizce olup İngilizce bilmeyen katılımcılar için anında çeviri hizmeti verilecektir.
 4. Eğitimden önce ZOOM programını bu linkten test edebilirsiniz; www.zoom.us/test
 5. Hedef Kitle: Dil ve Konuşma Terapistleri, Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları ve bu alanlarda okuyan öğrenciler.
 6. Kontenjan sınırlıdır. 
 7. CALMS Türkçe versiyonuna  https://www.detayyayin.com.tr/urun/calms-tr-kekemeligi-olan-okul-cagi-cocuklar-icin  linkinden ulaşabilirsiniz. 
 8. Katılımcıların satın alma işlemini gerçekleştirdikten sonra aşağıda yer alan linke tıklayarak eğitim platformuna kayıt yapmaları gerekmektedir. Satın alma işlemini gerçekleştiren ve aşağıda yer alan linke tıklayarak kayıt yapan katılımcılara, mail yolu ile kişiye özel eğitime katılım linki gönderilecektir.

 

 

 

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.